BOLIWIA, PERU, ARGENTYNA: PACHAMAMA

Przydrożna kapliczka, Quebrada de Humahuaca, północ Argentyny

Bogini Pachamama, czyli Matka Ziemia, do dziś odgrywa fundamentalną rolę w wierzeniach ludności żyjącej w Andach. Jest wszechobecna w codziennym życiu Indian z północy Argentyny, peruwiańskich Andach oraz w całej Boliwii.

Jest boginią zapewniająca płodność i żyzność pól. Aby zaskarbić sobie jej przychylność do dziś przynosi się jej dary. Na pewno składa się je w kluczowych momentach dla rolnictwa, tzn. podczas siewu i zbiorów czy w sierpniu, kiedy to celebruje się nadejście tutejszej wiosny. Ale boginię obłaskawiać można również na co dzień.

Carlos, który towarzyszył mi podczas zwiedzania kolorowych lagun i pustyni soli w Boliwii, Matce Ziemi składał dary codziennie. W jaki sposób? Przy każdym kole naszego samochodu albo rozlewał krople piwa albo rozrzucał liście koki. Dopiero wtedy uspokajał się i mogliśmy jechać dalej. Była to ofiara w podzięce za każdy szczęśliwy dzień w podróży. Z kolei Jonatan, mój przewodnik po kopalni srebra w Potosí mówił, jakie dary składają bogini górnicy – ofiarowują mocny alkohol, który mają zawsze ze sobą w kopalni. Ale dary bogini Pachamama może złożyć każdy. Dla ułatwienia, na wszystkich boliwijskich targach można nabyć gotowe paczki. W ich składzie m.in. liście koki, cukierki, muszelki, jedzenie, alkohol, papierosy…

W epoce kolonizacji hiszpańskiej i chrystianizacji Pachamama była utożsamiana z Matką Boską. Obrzędy i procesje chrześcijańskie miały znamiona pogańskie. Na drogach w północnej Argentynie co i rusz widać malutkie kapliczki, a w nich figurki świętych oraz rozmaite dary, które mają nakarmić boginię i zaskarbić sobie jej przychylność.

Droga z El Chalten do Bariloche, Andy, Argentyna
Droga z El Chalten do Bariloche, Andy, Argentyna

Dary dla Pachamamy, do nabycia na targu w Cusco, Peru
Dary dla Pachamamy, do nabycia na targu w Cusco, Peru
Cieśnina Magellana, Chile, w drodze do Ziemi Ognistej - przydrożna kapliczka
Cieśnina Magellana, Chile, w drodze do Ziemi Ognistej – przydrożna kapliczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *